Jednym z najbardziej rozpowszechnionych metod dostarczania ciepła do domów jednorodzinnych jest zastosowanie kotłów centralnego ogrzewania opalanych węglem lub/i drewnem (w różnych postaciach).

 Paliwa do kotłów:

drewno-opalowe

Ze względu na coraz wyższe ceny węgla, w bardzo wielu domach drewno jest podstawowym paliwem spalanym w kotłach. Jak wiadomo drewno jest łatwo dostępne, o stosunkowo niskich kosztach zakupu i przyjazne dla środowiska naturalnego. Kotły mogą być opalane drewnem opałowym, jak i jego odmianami - zrębkami, trocinami lub tzw. peletami.

Spalanie drewna jest bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego niż spalanie węgla. Istotnym czynnikiem warunkującym przydatność użytkową drewna jako paliwa jest ilość zawartej w nim wilgoci. Wilgotność jest bardzo ważnym parametrem drewna jako opału, gdyż od jej zawartości uzależnione jest zużycie drewna i jego wartość opałowa. Wartość opałowa drewna waha się od 7 - 15 MJ/kg (drewno całkowicie suche ok 18.5 MJ/kg). Zalecane jest spalanie drewna o wilgotności 12 - 20% oraz okresie suszenia od 1,5 do 2 lat. Maksymalną wydajność i długą żywotność kotła zapewni spalanie drewna, które było suszone przynajmniej 2 lata. Wartość energetyczna drewna spada wyraźnie wraz ze wzrastającą jego wilgotnością, drewno z 12 - 15% zawartością wody ma wartość energetyczną 4 kWh/1kg drewna, a drewno z 50% zawartością wody ma wartość energetyczną 2 kWh/1kg drewna. Świeże drewno ma małą wartość grzewczą, źle się pali, bardzo dymi i skraca żywotność kotła i zanieczyszcza komin.

pelet-z-drewna

Pellety (pelety) to granulki zazwyczaj w kształcie walca o średnicy od ok. 5 do 15 mm i długości od 20 - 30 mm. Nie zawierają środków chemicznych przez co są w pełni ekologicznym paliwem. Pelety powstają głównie z trocin i wiórów, dzięki czemu wykorzystuje się tylko odpady drzewne, a żadne drzewo nie pozostaje specjalnie wycięte na potrzeby produkcji. Pelety jako opał są materiałem bardzo komfortowym w użyciu, są lekkie, nie brudzą, spalają się niemal w całości. Wartość opałowa wynosi (w zależności od rodzaju drewna i wilgotności) od 17 do 25 MJ/kg.

Brykiet wytwarza się z drewna liściastego lub mieszanego. Ma postać walca lub kostki o średnicy ok. 50 mm i długości od 50 - 300 mm. Brykiet powstaje poprzez sprasowania trocin pod wysokim ciśnieniem. Podczas spalania brykietu powstają małe ilości popiołu. Niska zawartość wilgoci sprawia, że wartość opałowa brykietów jest wyższa niż drewna. Dzięki stosunkowo dużej gęstości, proces spalania jest stopniowy i powolny (czas palenia 10kg około 8h). Brykiet drzewny może być spalany w kotłach z zasypem ręcznym lub automatycznym podajnikiem. Wartość opałowa wynosi 17,5-19,5 MJ/kg.

brykiet-drzewny

Zrębki to rozdrobnione drewno w postaci długich na 5 – 100 mm i grubych na 2 – 8 mm ścinków. Ze względu na małą gęstość, zrębki zajmują stosunkowo dużo miejsca podczas składowania. Wadą tego paliwa jest też wrażliwość na zmiany wilgotności powietrza.

zrebki-opalowe

Trociny są produktem ubocznym w zakładach obróbki drewna i tartakach. Główną wadą trocin to magazynowanie oraz skłonność na zawilgocenie (które może dochodzić do kilkudziesięciu procent) i zaparzenie. Lepszym paliwem od trocin są wióry, które charakteryzują się niską wilgotnością. Wartość opałowa wynosi ok. 15 MJ/kg.

trociny

Zapraszamy do odwiedzenia strony Parafii p.w. Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem: www.parafiakroscienko.pl