Istnieje wiele metod dostarczania ciepła. Jest to uzależnione od przeznaczenia pomieszczeń, czasu przebywania w nim ludzi, a przede wszystkim zasobności portfela. Jednym z nich jest zastosowanie kotłów olejowych. W przypadku takiego systemu ogrzewania, ciepło uzyskiwane jest w wyniku procesu spalania oleju opałowego.
Kotły olejowe stanowią alternatywę przy braku dostępu budynku do sieci gazowej lub gdy zależy nam na wysokim komforcie i zautomatyzowaniu ogrzewania. Nowe rozwiązania pozwalają poza tradycyjnymi niskotemperaturowymi kotłami olejowymi, zastosować olejowe kotły kondensacyjne, o podwyższonej sprawności pracy. Kotły olejowe kondensacyjne stanowią nowoczesne rozwiązanie dla odzyskiwania ciepła z pary wodnej powstającej ze spalania oleju opalowego. Sprawność kondensacyjnych kotłów olejowych jest o około 10% wyższa niż tradycyjnych kotłów olejowych. Zysk z eksploatacji takiego kotła będzie jednak mniejszy, chociaż wobec wysokich cen oleju i tak jest to znacząca oszczędność.
foto: boiler-tech.com
Paliwo magazynuje się w zbiornikach, z których automatycznie dostarczane jest do kotła. Na zbiornik jak i piec potrzebujemy odpowiednio dużo miejsca. Jeśli pojemność zbiornika nie przekracza 1 m3, można go postawić w tym samym pomieszczeniu co kocioł. Pamiętajmy że planując takie ogrzewanie, trzeba liczyć się z kosztem wykonania instalacji paliwowej od zbiornika do kotła.
Zalety zastosowania kotła olejowego:
Komfort eksploatacji.
Bezpieczeństwo w użytkowaniu oleju opałowego, który w przeciwieństwie do gazu nie tworzy mieszaniny wybuchowej.
Wady ogrzewania olejowego:
Konieczność systematycznego czyszczenia i regulowania palników.
Wysoka cena oleju.
Wydzielanie przez olej specyficznego zapachu.
Konieczność magazynowania.