Rodzaje kotłów na paliwa stałe:

Kotły z górnym spalaniem

Mają zazwyczaj komorę spalania połączoną z komorą zasypową, jeden lub dwa ciągi spalania (im więcej ciągów, tym lepszy odzysk ciepła ze spalin i wyższa sprawność kotła) oraz stały ruszt paleniska. Najlepiej nadają się do spalania drewna, koksu lub węgla. W piecu takim szybko osiągana jest duża moc cieplna. W procesie spalania całe paliwo wypełniające komorę przechodzi w żar.  W przypadku kotłów z gónym spalaniem gazy spalinowe porywają m.in cząstki popiołu, które zanieczyszczają komin. Jedną z wad takich pieców jest fakt iż grubość warstwy żaru i moc cieplna zmieniają się szybko podczas pracy.

piec-z-gornym-spalaniem

Kotły z dolnym spalaniem

Spalanie odbywa się na tylnej ścianie komory zasypowej lub w komorze spalania znajdującej się z tyłu komory zasypowej. Kotły z dolnym spalaniem mają ruchomy lub stały ruszt.  Kotły te posiadają 2 lub 3 ciągi spalin, przez co charakteryzują się wysoką sprawnością grzewczą. W kotłach z dolnym spalaniem automatycznie utrzymywana jest stała wysokość warstwy żaru i stała moc cieplna. Charakteryzują się także niższą emisją zanieczyszczeń, lepszym wypalaniem paliwa oraz mniejszą temperaturą spalin wpadającą do komina. Sprawność cieplna tych kotłów jest dużo wyższa. Załadunek węgla wystarcza na dłużej przy zachowaniu stałej mocy cieplnej kotła. Dodatkowe zalety to możliwość regulacji mocy cieplnej kotła, rzadsze palenie i mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

piec-z-dolnym-spalaniem

Kotły z wentylatorem

Odmianą tradycyjnych kotłów na paliwa stałe są kotły z wentylatorem. Piece z wentylatorem nadmuchowym służą do spalania węgla, miału węglowego i drewna. Kotły z wentylatorem wyciągowym w przewodzie łączącym kocioł z kominem cechuje bezpyłowe spalanie i wysokie bezpieczeństwo użytkowania, które zawdzięczają wyciąganiu wszelkich substancji lotnych do komina.

Zalety kotłów na paliwa stałe:

  • możliwość pracy ciągłej
  • kumulacja energii

 Wady kotłów na paliwa stałe:

  • Kocioł starego typu trudny w sterowaniu
  • Konieczność stałego nadzoru
  • Bardzo kłopotliwy nośnik energii.

 Kotły na różne paliwa stałe mogą być wyposażone:

  1. w ręczną regulację spalania
  2. w nadmuch i sterownik
  3. w zasobnik i podajnik paliwa